Ana sayfa Vergi Transit Ticaret kapsamındaki işlemler KDV, Ba ve Bs beyannamelerinde bildirilir mi?

    Transit Ticaret kapsamındaki işlemler KDV, Ba ve Bs beyannamelerinde bildirilir mi?

    Gümrük antreposundan serbest bölgeye satılan ve ÖTV I sayılı listede bulunan ürünler için ÖTV hesaplanacak mı? Transit ticaret KDV beyannamesinde beyan edilir mi? Transit ticaret kapsamındaki satışlar Ba Bs formunda beyan edilir mi?

    198
    0

    Transit ticaret olarak yaptığımız satışların KDV Beyannamesinde ve BA formunda bildirimlerini ne şekilde yapmamız gerekir?

    Transit ticaret şekli ile yapılan teslimler KDV beyannamesinde yer almaz.

    Alış Ba satış Bs formunda bildirilir.

    Ötv I. Numaralı listede bulunan bir ürünü yurt dışından alıp millileştirmeden antrepoda tutuyoruz.

    Bu ürünlerden bir miktar Türkiye’de Serbest bölgede bulunan müşterimize satmak istiyoruz. Bu satışımız Antrepodan satış kategorisinde olacaktır. Ötv İşleminden muaf mıdır?

    ÖTV Kanun 7/7 maddesi aşağıdaki gibidir.

    “Madde 7-7. 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun transit, gümrük antrepo, dahilde işleme, gümrük kontrolü altında işleme rejimlerine tâbi tutulanlar ile serbest bölgeler ve geçici depolama yerleri hükümlerinin uygulandığı mallar” ÖTV’den istisnadır.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here