Ana Sayfa TTK Ortakların şirkete verdiği nakit tutarlar sermayeye eklenebilir

  Ortakların şirkete verdiği nakit tutarlar sermayeye eklenebilir

  1
  0

  Şirketin öz kaynakları negatif oldu. Ortakların şirketten olan alacaklarını 549 sermaye tamamlama fonu hesabına aktardık. Sermaye tamamlama fonundaki rakamı sermaye artırımında değerlendirebilir miyiz?

  331 hesap 549 hesaba aktırılamaz. 331 hesap sermayeye eklenebilir. 549 hesabın tanımı ve işleyişi aşağıdadır.

  549 Özel Fonlar Hesabı: İşletmede bırakılması ve tasarrufu zorunlu yasal fonlar ile diğer maksatlarla ayrılan fonların izlendiği hesaptır.

  549 Özel Fonlar Hesabının İşleyişi:
  Kârdan ayrılan tutarlar bu hesaba alacak, mahsubunda borç kaydedilir.

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerik110 Hesaptaki borsa da işlem gören hisse senetleri enflasyon düzeltmesine tabi midir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz