Ana sayfa Muhasebe Temmuz ayı muhtasar beyannamesinde kira stopaj oranını % kaç olarak beyan etmeliyiz?

  Temmuz ayı muhtasar beyannamesinde kira stopaj oranını % kaç olarak beyan etmeliyiz?

  31.7.2020’den önce ödenen kiralarda stopaj bildirimi nasıl olur?

  184
  0

  Kira stopajında ödeme gününe dikkat 

  Kira ödemesi olsun olmasın, Muhasebe politikamız gereği tüm mükelleflerin kiralarını her ayın 10 una tahakkuk ederiz. 30.07.2020 %10 düşürüldüğü halde temmuz ayı için %20 şeklinde beyan etmem gerektiğini düşünüyorum. Beklide tahakkuk usulünü seçtiğimiz için 1 gün için %10 30 gün için %20 şeklinde hesaplamamız gerekir ki buna gerek var mıdır?

  Kira ödemesi 31/07/2020 günü yapılmış ise Stopaj %10, 31/07/2020 tarihinden önce ödeme yapılmış ise stopaj %20 olarak hesaplanır. 1 günlük 30 günlük hesap yapılmaz.

  31.7.2020’den önce ödenen kiralarda stopaj bildirimi 

  Kira stopaj oranı %20’den %10’a düştüğünden dolayı bu oranı biz temmuz ayı muhtasarında mı yoksa ağustos ayı muhtasarında mı uygulamalıyız?

  İş yeri kira ödemesi, 31/07/2020 tarihinden önce yapılmış ise stopaj %20 olarak hesaplanır. 31/07/2020 günü (Bu tarih dahil) ve sonraki tarihlerde yapılmış ise Stopaj %10, olarak hesaplanır. Temmuz ödemesi Ağustos da verilecek muhtasar beyannamede Ağustos’ta yapılan ödeme ise Eylül’de beyan edilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here