Ana sayfa Muhasebe Şirketlerde şirket ortağının aracının kiralanmasın da kdv hesaplaması nasıl yapılır?

Şirketlerde şirket ortağının aracının kiralanmasın da kdv hesaplaması nasıl yapılır?

529
0

Ltd. Şti ortağının şahsi binek aracını şirket adına, şirket-ortak arasında sözleşme düzenleyerek, kiralamak istiyoruz. Sözleşme de KDV ve vuk’nu açısından nasıl bir yol izlemek gerekmektedir.
(30.11.2018)

Kira ödemesinde % 20 GV stopajı yapılır. Ödemeler banka aracılığı ile yapılır. Ayrıca Sorumlu sıfatı ile(2) nolu KDV beyannamesi verilerek brüt kira üzerinden % 18 KDV hesaplanır. Hesaplanan ve ödenen KDV, (1) nolu KDV beyannamesinde indirim konusu yapılır.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Basit usulde fatura ve KDV uygulaması nasıldır?

Şirket adına alınan devremülk için ödenen kdv indirilebilir mi?

Vergi Dairesi – Beyanname – Formlar – Bildirimler

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here