Ana sayfa Muhasebe Şirket satın alımlarında satın alınan şirketin sermayesinden fazla ödenen tutarlar için ne...

Şirket satın alımlarında satın alınan şirketin sermayesinden fazla ödenen tutarlar için ne yapmalıyız?

216
0

Türkiye’de yerel bir firmayı (%100 Ortağı yabancı) yine Türkiye’den yerleşik bir A.Ş. satın alıyor. Firmanın Sermayesi 10 Milyon, firmanın eski ortağa borcu 15 Milyon gözüküyor. A.Ş. firmamız firmayı 30 Milyon TL ye satın alıyor. Yani 5 milyon gibi fazla ödeme yaptık. Bu yapılan fazla ödemeyi hangi hesaba (Satın Alan ve Satın Alınan firma olarak) kayıt yapmalıyız?

Satın alınan A.Ş in Tüzel kişiliği değildir. Satın alınan HİSSEDİR. A.Ş yerinde duruyor. Hissedarı değişmiştir. Şirketin kayıtlarında sadece hissedarın ismi değişir (500 hesap). Satan kişinin Hisseyi elinde bulundurduğu süreye ve Geçici ilmühaber veya hisse senedi durumuna göre Değer artış kazancı hesaplanır. Alan kişi için işlem yapılmaz.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here