Ana sayfa Vergi Şirket kuruluşundan önce şirket ortağı adına yapılan kira kontratına ait ödenen damga...

    Şirket kuruluşundan önce şirket ortağı adına yapılan kira kontratına ait ödenen damga vergisi gider olarak kullanılır mı?

    Kiralama işlemlerinde damga vergisinde sorumluluk

    34
    0

    Şahıs firması olarak faaliyette bulunan müşterimiz yeni şube açılışı için 01.07.2021 tarihinde işyeri kiraladı. 5 aylık kira ve 2 aylık depozito bedelini 06.07.2021 tarihinde banka hesabından ödedi. Ancak yeni kiraladığı yere şirket kurmaya karar verdi ve kendisinin tek ortak olduğu Limited Şirketi 12.07.2021 tarihinde tescil edildi. Kira Kontratına ait Damga Vergisini şirket adına tahakkuk ettirdik. Tescilden önce yapılan bu ödemeleri şirketin giderleri olarak kayıtlara alabilir miyiz?

    Şahıs adına ödenen harç, DV ve diğer giderler şirkete kayıtlarına alınamaz.
    Ortağın tek ve çok olması durumu değiştirmez. Gerçek kişi Tüzel kişi kavramı önemlidir.
    Kira sözleşmesi şahıs ile yapılmış ise GV stopajını gerçek kişi muhtasar beyanname ile beyan eder. Şirket ile gerçek kişi kira sözleşmesi yapar şirket gerçek kişiye banka aracılığı ile kira öder ve GV stopajı yapar. Gerçek kişi Fatura düzenlemez, KDV hesaplamaz. Gerçek kişinin elde ettiği gelir GMSİ olur GVK 86. maddedeki koşullara göre İşyeri kira geliri olarak yıllık beyannamede beyan edilir. GV stopajı 2021/ Eylül için % 10 daha sonraki aylar için % 20 olarak uygulanır.

    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here