Ana sayfa SGK SGK meslek kodu değişikliğini dilekçe ile kurumdan yapabilir miyiz?

  SGK meslek kodu değişikliğini dilekçe ile kurumdan yapabilir miyiz?

  75
  0

  6 ay önce giren bir işçinin meslek kodunu sistemden güncelleme de bir cezai durum veya sgk bildirme gerekli mi? Sistem müsaade ediyor ancak sgk ceza vs. uygular mı?

  Sgk meslek kodu değişikliğinde dilekçe verilmesi halinde İPC uygulanmamaktadır.

  2020 Temmuz muhsgk sgk bildirimi kısmında prim gün sayısı ücret kısmında yanlışlık yapıldı.

  Düzeltme yasal süresi dışında muhsgk verirken aynı bildirimde birinci satırda iptal ikinci satırda ek girdiğimde iptal kısmında onay bekliyor. Ek kısmı uyarı hatalı belge iptal olmadan ek veremezsiniz deniyor. Ne yapmalıyız?

  Öncelikle bu sigortalıya ait “Tüm Sigorta Kolları” tahakkukundaki kaydının iptal edilmesi gerekmektedir. Daha önce yapılan bildirim satırında yer alan bilgiler aynı şekilde yazılır.

  Sadece “Belgenin Mahiyeti” alanı “İPTAL” seçilir, diğer bölümler aynı bırakılır.

  – Düzeltilmek istenen bilgiler olması gereken şekliyle ikinci satır olarak eklenir. “Belgenin Mahiyeti” alanı “ASIL” olarak seçilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here