Ana sayfa Muhasebe Serbest meslek kazancına tabi mükellefler şüpheli hale gelen alacaklarını gider yazabilir mi?

  Serbest meslek kazancına tabi mükellefler şüpheli hale gelen alacaklarını gider yazabilir mi?

  402
  0

  Serbest meslek kazancı ile ilgili olarak bir firmaya Haziran 2018 ayında kesilen 3 adet yüksek miktarlarda serbest meslek makbuzumuz var.
  Haziran 2018 ayında gelir kaydettik. Ancak, makbuz kesilen firma makbuzların KDV’sini ve stopajı da beyan edip ödedi, geri kalan ana miktarı serbest meslek sahibine ödemiyor.
  Serbest meslek sahibi kalan bedel için 2018 Ekim ayında icra takibi yaptı ancak tahsilatı mümkün olmadı. Bu durumda biz ödenmeyen ana miktarı serbest meslek kazanç defterinde gider bölümüne yazarak tahsil edilmeyen ücreti gidere kaydettik. Bu yapılan doğru bir hareket midir?

  Serbest meslek kazınca şüpheli alacak yaratılamaz. Gider yazılamaz. Alacağınız için hukuki yollardan takibat yapılır.

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BENZER İÇERİKLER

  Aynı anda hem işletme hem de Serbest meslek defteri tutanlar Defter Beyan sisteminden beyannameleri nasıl gönderecekler?

   

   

   

  Serbest Meslek Kazanç Defteri Nedir?

   

   

   

  İşyerini kapatacak Serbest Meslek erbabı özel aracı için hangi tutardan makbuz kesecektir?

   

   

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here