Ana sayfa Vergi Personellere şirket harcamaları için verilen avanslar için damga vergisi hesaplanmalı mıdır?

Personellere şirket harcamaları için verilen avanslar için damga vergisi hesaplanmalı mıdır?

Personellere şirket harcamaları için verilen avanslar için damga vergisi hesaplanmalı mıdır?

148
0

Konu: Avans Ödemelerinde Damga Vergisi hk.

…  Üniversitenize ait resmi araçların il dışı görevlendirmelerinde, ihtiyaç duyulan yakıt alımlarının görevli şoförlerce kendilerine verilen avans ödemelerinden karşılandığı, bu ödemelerden damga vergisi kesintisi yapılmadığı, ödemelere ilişkin doğan damga vergilerinin harcama yetkilisi mutemetlerince ödenmesi nedeniyle mağduriyet yaşandığı belirtilerek, mutemet hesaplarına yatırılan ödemelerden damga vergisi kesintisi yapılıp yapılmayacağı hususunda…

…  harcama yetkilisi mutemetlerine mal ve hizmet alınması için verilen avanstan harcama yapılırken mal veya hizmeti satan mükellef tarafından fatura düzenlenmesi karşılığında makbuz veya bu mahiyette ödeme ile ilgili damga vergisine tabi bir kağıt düzenlenmemesi durumunda damga vergisi aranılmayacaktır.

 


Kaynak: AFYONKARAHİSAR VALİLİĞİ Defterdarlık Gelir Müdürlüğü 10.07.2019 – 63611781-155[1-2018-2]-E.21449 Sayılı Özelge
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here