Ana sayfa Muhasebe Otomatik BES zorunluluğunun hesabında işçi sayısının baz alınacağı ay hangisidir?

Otomatik BES zorunluluğunun hesabında işçi sayısının baz alınacağı ay hangisidir?

632
0

01/01/2019 tarihinde 5-9 işçisi olan firmalar otomatik BES’e geçmek zorundalar. Firmanın aralık ayında toplam 5 çalışanı var fakat 1 kişi Aralık’ta işten çıktı. Ocak’ta sayı 4’e düşmektedir. Ocak’ta vereceğimiz aralık bildirgesindeki işçi sayısını mı baz almalıyız yoksa 1 ocakta ki işçi sayısını mı?

Zorunlu BES hesaplaması yapılırken elinizdeki son sgk tahakkuku dikkate alınıyor. Buradaki işçi sayısı 5’i aşıyorsa sizi kapsama dahil ediyor.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Otomatik BES katılım sistemindeki devlet katkıları nelerdir?

 

İş yeri değişikliğinde otomatik BES primi ne olacak?

 

İşsiz kalan bir çalışan BES otomatik katılım sisteminde kalmaya devam edebilir mi?

 

İşverenlerin zorunlu BES otomatik katılım uygulaması kapsamındaki yükümlülükleri nelerdir?

 

Otomatik katılım dışında, bireysel emeklilik sisteminde (BES) sözleşmesi olan çalışanlar otomatik katılıma dahil olacak mıdır?

 

Otomatik katılımlı BES sözleşmeleri kapsamında çalışanlar ek katkı payı ödemesi yapabilirler mi? (Düzenli yatırılan katkı payının dışında)

 

Otomatik Katılımlı BES’te Katkı payı neye göre hesap edilecektir?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here