Ana sayfa Vergi Oğluma oturması için verdiğim daireyi kendisi home-ofis olarak kullanıp adıma stopaj öderse...

Oğluma oturması için verdiğim daireyi kendisi home-ofis olarak kullanıp adıma stopaj öderse bu daireyi yıllık gelir vergisi beyanımda bildirmeli miyim?

912
0

Sadece GMS iradı elde eden mükellefimin meskenin birini oğluna tahsis ettiğinden o daireyi yıllık beyanda bulunmuyoruz. Oğlu vergi dairesine mükellefiyet açarak oturduğu meskeni home-ofis olarak vergi dairesinde açılış yapmış ve babası ile kira mukavelesi yapmıştır. Vergi dairesine muhtasar beyannameler ile stopaj ödemiştir Bu durumda bu konutu yıllık gelir vergisi beyannamesinde bildirmeli miyiz?

 

Konut tahsislerin de emsal bedel uygulanmaz. İş yerleri için bu kural geçerli değildir. Babanın elde ettiği İş yeri kira geliri için GVK 86.maddedeki kurallara göre Yıllık kira beyannamesi verilir veya verilmez.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

 

2019 Mart Ayında beyan edilecek, 2018 yılına ait Kira Gelirlerine ilişkin açıklamalar

 

 

 

 

Miras yoluyla veya bedelsiz sahip olunan gayrimenkul satıldığı takdirde beyanname verilir mi?

 

 

 

Hangi harcamaları vergiden düşemeyiz?

 

 

 

2018 yılı gelirleri için Değer Artışı Kazancı istisna tutarı ne kadardır?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here