Ana sayfa Çalışma Hayatı Nakdi ücret desteğine başvuru yaptığımız personellere 7 günlük yarım ücret ödemesi yapmalı...

Nakdi ücret desteğine başvuru yaptığımız personellere 7 günlük yarım ücret ödemesi yapmalı mıyız?

41
0

Nisan ayı için 29 pandemi ücretsiz izin ve diğer eksik günü ile bildirim yapacağımız bordrolarda 7 gün yarım ücret uygulamamız gerekiyor değil mi?

4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır.

Bu hükme göre covid-19 nedeniyle iş durmuşsa ilk yedi gün yarım ücret ödenmeli sonrası için nakdi ücret desteği uygulanmalıdır.

Kısa çalışma ödeneğine müracaat etmeyen işverenin 5 Nisan’dan sonra 16 yaşından küçük çalışanlarına sokağa kısıtlaması getirildiğinden 5 günlük ücret ödemesi yapıldı ve çalışmadığı 25 günü hangi kodda bildirmesi gerekir? Kısa çalışma ödeneğine müracaat eden işveren iş kurdan cevap gelmeyince Nisan maaşlarını tam ödedi. Fakat 16 yaşındaki çalışanında kısıtlamadan dolayı işe gelemeyince maaş ödenmedi. Bu kişiye kısmi de olsa bir ücret ödemesi yapılması gerekir mi?

10 kod genel hayatı etkileyen nedenler ile sigorta bildirimi yapılır.

4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here