Ana sayfa Çalışma Hayatı Kısa çalışma ödeneğine en az 1 aylık mı başvuru yapmalıyız?

Kısa çalışma ödeneğine en az 1 aylık mı başvuru yapmalıyız?

39
0

Firmamız 01.04-30.04.2020 tarihleri arasını kapsayan günler için kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmıştır. Firmamızdaki personellerden birisinin 01.04-09.04.2020 tarihleri arası raporu bulunmaktadır. Personeller için kçö yararlanma süresi 1 ayın altında kalacağı için sonradan firma olarak sorun olabileceği İşkur tarafından tarafımıza bildirilmiştir. Personeller için kçö de en az bir aylık dönem olma zorunluluğu var mı? Bu durumda Kçö başvurusundan vazgeçme hakkımız var mıdır?

Kısa çalışma ödeneği başvurusunda en az bir ay yararlanma şartı yoktur. Raporunuzu onaylayıp 27 kodla KÇÖ bildiriminizi yapınız. Her zaman KÇÖ’den vazgeçme hakkınız vardır İşkur’a bu durumu 6 iş günü önceden bildirmeniz gerekmektedir.

Firmamızın çalışanları kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaktadır. Çalışanlarımızdan bir tanesi istifa edip başka bir firmaya çalışmaya başladı. Bu kişinin istifa olarak işten çıkışını verirsek firmamızın aldığı kısa çalışma ödeneği ilgili bir ceza gelir mi?

Kişinin istifasını bir dilekçe ekinde İşkur’a bildiriniz. İşçinin işsizlik ödeneği iptal olur.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here