Ana sayfa Çalışma Hayatı Kısa çalışma ödeneğinden faydalandığı için prim günü olmayan personelleri muhtasar beyannamede bildirmeli...

Kısa çalışma ödeneğinden faydalandığı için prim günü olmayan personelleri muhtasar beyannamede bildirmeli miyiz?

104
0

Şirketimiz Mart ayında kısa çalışma ödeneğine başvurdu. Ödenekten faydalanmadan başvurumuzu dilekçeyle iptal etti. Mart ayında normal tam maaş ödendi. Nisan ayında tüm personelimizi ücretli izne gönderdik. Bu iznin bir kısmı 2020 yılının izni ve diğer kısmı da gelecek yılın ücretli izninden mahsup edilmek üzere, işçinin yazılı onayı alınarak yapıldı ve maaşlar tam ödendi. Bu durumda SSK bordrosunu nasıl yapmamız lazım?

İşveren işçilerin maaşlarını tam ödediği için bordroda işçiler tam ve yıllık ücretli izinde olduğu bildirilmelidir.

Kısa Çalışma kapsamında geçtiğimiz ay çalıştırılmaması nedeniyle bordroda sıfır gün gösterilen personeller, muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde yer alan çalıştırılan işçi sayısı kısmına eklenecek midir?

Çalıştırılan işçi olmadığı için bildirilmemesi gerekmektedir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here