Ana sayfa Dünya İsveç’te üretici fiyat endeksi %0,3 arttı

İsveç’te üretici fiyat endeksi %0,3 arttı

190
0

İsveç’te üretici fiyat endeksi %0,3 arttı

İsveç İstatistik Kurumu’nun yayınladığı verilere göre, İsveç’te Üretici Fiyat Endeksi Ekim ve Kasım 2019 arasında %0,3 arttı. Aynı dönemde ithalat pazarındaki fiyatlar %0,3 artarken, ihracat pazarındaki fiyatlar %0,1 azaldı. Yurtiçi piyasa fiyatları %0,9 arttı. Yurtiçi piyasa arz fiyatları, yani iç piyasadaki üretici fiyatları ile ithalat fiyatları birlikte Ekim ve Kasım ayları arasında %0,6 arttı.

Kasım ayında, iç piyasadaki yıllık oran bir önceki aya göre daha yüksekti. Kasım ayında yıllık oran %0,5’ti.

Kasım ayında Üretici Fiyat Endeksi yıllık oranı %1,2 (Ekim ayında %0,9) oldu. İhracat ve ithalat pazarında yıllık oran %1,8 olarak gerçekleşti. Yıllık yurtiçi arz fiyatları ise %1,2 oldu.


Kaynak: İsveç İstatistik Kurumu / Link: https://www.scb.se/en/finding-statistics/statistics-by-subject-area/prices-and-consumption/producer-and-import-price-index/producer-and-import-price-index/pong/statistical-news/producer-and-import-price-index-november-2019/
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here