Ana sayfa Muhasebe İstisna kapsamını geçen yemek ücretleri bordroya dahil edilir mi?

İstisna kapsamını geçen yemek ücretleri bordroya dahil edilir mi?

42
0

Personellerimize günlük 30 TL’lik yemek kartı vermeyi düşünüyoruz. 24,84TL’si istisna. Arada kalan tutarı vergi ve Sgk matrahına ekleyecek miyiz?

İş yeri veya müştemilatı dışında yemek verilmesi ve ödemenin hizmeti sağlayan işletmeye yapılması ile yemek kuponu verilmesi halinde, sağlanan menfaatin tamamı sigorta prim matrahına dahil edilmez iken KDV dahil günlük 24,84 TL’ye kadar olan tutar ücret matrahına dahil edilmeyecek, aşan kısım ücret matrahına dahil edilip gelir vergisi stopajına tabi tutulacaktır.

Şirketimizde personellerimiz yemek kartlarına günlük 26 TL yatırılıyor. İstisnayı aşan kısım damga vergisine tabi midir?

İstisnayı aşan kısım brüte çevrilir. Brüt maaşa eklenerek vergilendirilir. Gelir vergisi ve Damga vergisi kesintisi yapılır.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BENZER İÇERİKLER

Yemek Servis ve Organizasyon Hizmetlerinde Kısmi KDV Tevkifat Uygulaması

Kıdem tazminatı hesabına günlük yemek bedeli dâhil edilir mi?

Personellere verdiğimiz yemek yardımları ve özel sağlık sigortalarının gelir vergisi indirimi var mıdır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here