Ana sayfa Vergi İhale Yoluyla Yapılan İşlerde İşçinin Özlük Haklarının Muhatabı ve Sorumlusu Kimdir?

  İhale Yoluyla Yapılan İşlerde İşçinin Özlük Haklarının Muhatabı ve Sorumlusu Kimdir?

  1393
  0

  ASIL İŞVEREN-ALT İŞVEREN İLİŞKİLERİNDE VE DE ÖZELLİKLE İHALELİ İŞLERDE, İŞYERİNİN DEVRİ Mİ, YOKSA YENİ BİR İŞVEREN İLİŞKİSİNİN Mİ KURULDUĞU ÇERÇEVESİNDE İŞÇİNİN ÖZLÜK HAKLARININ MUHATABI KİM OLACAKTIR?
  İhale yoluyla alt işverenlerin değişmesi halinde işçilerin özlük hakları bakımından her işverenin yanında geçen hizmet sürelerinden ilgili alt işverenin sorumlu oldukları ancak Yargıtay kararlarına göre hizmetin tamamından son işverenin sorumlu olacağı ve kıdem tazminatı bakımından diğer alt işverenlere rücu edeceği açıklanmaktadır.

  İşyerinin devir yoluyla intikal etmesi halinde yeni işverenin işçinin özlük haklarından sorumlu olacağı ancak kıdem tazminatı bakımından her işverenin çalıştırdığı süreler kadar sorumlu olacağı belirtilmektedir.

  Kaynak: İş Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here