Ana sayfa Muhasebe Gazete ve dergi yayımcılığı yapacak bir kişi mükellefiyet açtırmalı mı? Yazarlara ödenecek...

Gazete ve dergi yayımcılığı yapacak bir kişi mükellefiyet açtırmalı mı? Yazarlara ödenecek olan telif hakları nasıl giderleştirilir?

444
0

İngiltere’de yayınlanacak bir dergi için işi veren İngiltere’de yazarçizer, Türkiye’de dergiyi Türk yazarçizere hazırlatıyor, İngiltere’de yayınlanıyor. Her ay bir adet dergi yayınlanacak ve ücreti (telif ücreti) döviz olarak Türkiye’ye gelecek. Bu durumda mükellefiyet açmamız gerekir mi?

Gazete ve dergi yayımcılığı Türkiye de Vergi mükellefiyetini gerektirir.

Yazarlara ödenecek ücretler GVK 18. Maddesindeki koşullara göre ödenir ise ödenecek telif hakkından % 17 GV kesilir. Ayrıca % 18 KDV hesaplanır.

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

KDV istisnası kapsamındaki kitap satışlarını KDV beyannamesinde nasıl bildireceğiz?

 

KDV’li olarak aldığımız kitapların iadesini yaparken düzenleyeceğimiz faturada KDV olacak mıdır?

 

E-gazete, E-kitap, E-dergi satışları için kdv oranı 01.01.2019’dan itibaren % kaç olarak uygulanacak?

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here