Ana Sayfa Vergi Esnaf Muaflığından Yararlanmak İçin Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi Alınması Zorunlu mudur?

  Esnaf Muaflığından Yararlanmak İçin Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi Alınması Zorunlu mudur?

  2592
  0

  1- ESNAF VERGİ MUAFİYET BELGESİ NEREDEN ALINIR?
  Esnaf muaflığına ilişkin şartları topluca taşıyanlar talep etmeleri halinde vergi dairelerinden Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi alabilirler.

  2- ESNAF VERGİ MUAFİYET BELGESİ ALMAK İÇİN HANGİ BELGELER İLE NEREYE BAŞVURABİLİR?
  Bu belgeyi almak isteyenlerin, 283 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ekinde yer alan dilekçe ile varsa işyerlerinin, işyeri olmayanların ise ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki tarha yetkili vergi dairesine başvurmaları gerekmektedir.

  Esnaf muaflığından faydalananların söz konusu belgeyi almaları isteğe bağlı olup, belge alanlardan herhangi bir bedel talep edilmemektedir.

  3- ESNAF VERGİ MUAFİYET BELGESİ GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR VE YENİ BELGE NASIL ALINABİLİR?
  Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi düzenlendiği tarihten itibaren üç yıl için geçerli olup, bu sürenin sonunda vergi dairesine başvurularak yeni belge alabilirler.

  Kaynak: Gelir Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikKimler Basit Usulden Yararlanamaz?
  Sonraki İçerikBasit Usulde Ticari Kazancın Tespiti Nasıl Yapılır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz