Ana sayfa Muhasebe Doktorlar hekimpos cihazlarını sadece tahsilat için mi kullanabilir?

Doktorlar hekimpos cihazlarını sadece tahsilat için mi kullanabilir?

97
0

Doktor serbest meslek mükelleflerinin hekim poslardan yapılan kredili satışlara güncel durumda e smm düzenlenmesi gerekli midir?

Hekimler ve veterinerlerce 379 sıra no.lu VUK Genel Tebliği kapsamında POS (HEKİM POS) cihazları e-SMM uygulamasına geçenler için sadece tahsilat işlemlerinde kullanılabilecek olup, bu cihazlardan yapılan tahsilatlar sonrasında da mutlaka e-SMM düzenlenmesi gereklidir.

 

Hekim pos cihazlarında daha önceden pos fişinin üstünde bu belge serbest meslek makbuzu yerine geçer ibaresi bulunmaktaydı ve sadece pos dökümü yeterli olmaktaydı. E-makbuz düzenlendikten sonra çift işlem olmaması için pos cihazlarında bir değişiklik yapılması gerekir mi? 

Doktorlar aynı hekim pos’u kullanmaya devam edebilir. Ancak yapılacak tahsilatlara ilişkin serbest meslek makbuzu düzenlemek durumundadır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here