Ana sayfa Muhasebe Araç satışına istinaden elde edilen kar özel fonlar hesabında ne kadar süre...

Araç satışına istinaden elde edilen kar özel fonlar hesabında ne kadar süre kayıtlı kalabilir?

95
0

Şirkete kayıtlı 12/2017 ayında aldığım ticari aracımı 07/2020 de sattım.

Elde edilen karı;

1- A.Ş. şirketinin yönetim kurulu kararı alıp noter tasdiki gerekir mi?

2- Satış karını 549 hesapta 3 yıl süre ile mi kayıtlı tutabilirim?

1- Karar için noter zorunluluğu yoktur.

2- Satış karı 549 hesapta 3 yıl süre ile mi kayıtlı kalabilir.

 

Temmuz ayı içinde satılan araç karı alınan kararla 549 fon hesabına alınmıştır. Daha sonra aynı özellikte ağustos ayında yeni araç alınmıştır.

 Aynı yıl içinde yapılan alış ve satışlarda araç amortismanı fondan mı karşılanır ya da amortisman giderine mi atılır?

Araç satışından elde edilen kar 549 hesaba alınır. Satın alınan araca ilişkin ayrılan amortismanlar 549 hesaptan tüketilir. Fonda bulunan tutar en fazla 3 yıl pasif de kalır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here