Ana Sayfa Ekonomi Çin Dışişleri Sözcüsü Geng Shuang:” Çin’in yuanı devalüe etmek gibi bir arzusu...

Çin Dışişleri Sözcüsü Geng Shuang:” Çin’in yuanı devalüe etmek gibi bir arzusu yok”

870
0
Çin Dışişleri Sözcüsü Geng Shuang:” Çin’in yuanı devalüe etmek gibi bir arzusu yok”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Pazartesi günkü açıklamasında temel göstergeler yuanı desteklerken ülkesinin rekabetçi devalüasyon ile ihracatını artırmak gibi bir arzusunun olmadığını belirtti.

Shuang, “Çin’de yuan kuru piyasa tarafından belirlenir. Çıkışlar ve inişler olur, bu çift yönlü bir dalgalanma.” dedi.

Çin kontrollü dalgalı kur rejimi izliyor. Çin içerisinde işlem gören yuan, merkez bankası tarafından açıklanan günlük fiksingin her iki yanına doğru yüzde 2 hareket edebilir. Çin dışında işlem gören yuan ise onshore yuanı izleme eğilimi gösterir.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in kuru manipüle ederek, sert düşen yuanın ABD’nin rekabetçiliğini ortadan kaldırdığını belirtmişti. Ayrıca Trump, 500 milyar dolarlık Çin ithalatının tamamına da vergig koymaya hazır olduğunu dile getirdi.


Kaynak:Bloomberg
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Önceki İçerikTrump Beyaz Saray’ın 20 yıllık para politikasına karışmama geleneğini bozdu
Sonraki İçerikTürkiye’nin LPG ithalatı mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,79 artarak 304,1 bin ton oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz