Ana sayfa Muhasebe Yurtdışındaki bir firmaya yurt içinde verilen Hizmetler KDV kapsamında mıdır?

    Yurtdışındaki bir firmaya yurt içinde verilen Hizmetler KDV kapsamında mıdır?

    Yurt dışında verilen raporlama hizmetinden elde edilen kazanç için Kurumlar vergisi istisnası var mıdır?

    81
    0

    Danışmanlığını yapmakta olduğum gayrimenkul ekspertiz şirketimiz yurt dışında mukim bir bankadan Türkiye’deki bazı gayrimenkullerin değerleme işini almıştır. Kesilecek olan hizmet bedeli faturanın KDV tabi midir?

    Verilen hizmet KDV kapsamındadır.

    Hizmetten yararlanma Türkiye’de olduğu için % 18 oranında KDV hesaplanacaktır.

    Yurtdışına programlama hizmeti faturası kesen, hisseleri %100 Amerikan şirketine ait bir Türk Limited şirketi, eğer faturaları kendi hisselerine sahip olan Amerikan şirketine keserse %50 yurtdışı kazanç istisnasından faydalanabilir mi?

    KVK 10. maddesinde istisnanın uygulanması için bir engel yoktur.

    ğ) (Ek: 31/5/2012-6322/36 md.) (5) Türkiye’de yerleşmiş olmayan kişilerle, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye’de verilen ve münhasıran yurt dışında yararlanılan mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi, ürün testi, sertifikasyon, veri saklama, veri işleme, veri analizi ve ilgili bakanlıkların görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca belirlenen mesleki eğitim alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmeleri ile ilgili bakanlığın izni ve denetimine tabi olarak eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren ve Türkiye’de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin münhasıran bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın %50’si. (5)(6)


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here