Ana sayfa SGK Yabancı personellerin tüm sigorta kollarına tabi olarak mı işe girişi yapılmalıdır?

  Yabancı personellerin tüm sigorta kollarına tabi olarak mı işe girişi yapılmalıdır?

  Yabancı işçilerin SGK bildirimi hangi sigorta kodu ile yapılacaktır?

  154
  0

  Suriyeli işçilerin SGK bildirimi hangi sigorta kodu ile yapılacaktır?

  10 Türk işçisine karşılık 1 Suriyeli işçi teşviki kapsamında müracaat eden ve gerekli izinleri tamamlayan firmada Suriyeli işçi girişini yapacağız. Sorum bu kişiler için sigorta kodu ne seçmemiz gerekiyor?

  SGK Kanununun yürürlüğe girdiği 01/10/2008 tarihinden itibaren de yabancı uyruklu işçilerin çalıştırılması halinde tüm sigorta kollarına tabi olarak SGK’ ya bildirilmesi mecburiyeti devam etmektedir. Yani Suriyeli işçiyi çalıştıran işveren söz konusu işçiyi aynı Türk işçisi gibi kuruma bildirmek zorundadır.

  İşçi olarak çalışma izni alan yabancı uyruklu kişi şirket müdürü olursa yeni çalışma iznine gerek var mı?

  Yabancı uyruklu biri bir şirkette çalışan olarak çalışma izni almış ise bu kişi şirket kurup yetkili müdür olabilir mi?

  Şirket müdürü yabancı uyruklu ise o kişinin bu unvan ve iş için çalışma izni alması zorunludur.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here