Ana sayfa Çalışma Hayatı Ücretsiz izin desteğine başvurulan personel için ilk 7 gün yarım ücret uygulaması...

Ücretsiz izin desteğine başvurulan personel için ilk 7 gün yarım ücret uygulaması yapılır mı?

35
0

Özel okulda ders saatli olarak ayda yaklaşık 10 Gün ders veren öğretmenleri ücretsiz izine çıkartırken çalışmadığı günlerine 31 gün yaparsak doğru olur mu?

Part-time işçinizin ücretsiz izinli olduğu dönem bütün olarak düşünülüp ücretsiz izin bildirimi yapılmalıdır.

Nisan ayında iş yeri tamamen faaliyeti durmuş kimse çalışmamıştır. 17 Nisan’dan sonra kısa çalışma ödeneğini hak etmeyen personeller için Nakdi ücret desteğine başvurduk. Nakdi ücret desteğini Nisan’da 14 gün giriş yapıldığı için diğer günleri de ücretsiz diğer izin olarak giriş yapacağız. Netleştiremediğimiz durum Kısa çalışma da ki gibi personellere 7 günlük yarım ücret ödemesi yapacak mıyız ve SGK’ya prim bildirecek miyiz?

4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB’de bildirilmesi gerekmektedir


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here