Ana sayfa Çalışma Hayatı Sokağa çıkma yasağı olan günlerde işveren işçiye maaş ödemeyebilir mi?

Sokağa çıkma yasağı olan günlerde işveren işçiye maaş ödemeyebilir mi?

27
0

İşçilerimizi Covid-19’dan dolayı ücretsiz izine gönderdik. Nisan ayı için 14 günlük nakdi ücret aldılar. Mayıs ayında personellerimizin bir kısmını çalıştırmak istiyoruz. Ücretsiz izinde kalmaya devam edenler çalışmadığı sürece nakdi ücret almaya devam edebilirler mi?

Her ay hangi işçiler yararlanacaksa o işçilerin nakdi ücret desteği girişi yapılıp onaylanması gerekmektedir.

İşveren zorunlu dışarı çıkma yasağı olan günlerden dolayı, personel için eksik gün gösterebilir mi? Maaş kesintisi yapabilir mi?

4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here