Ana sayfa İstatistik Ticari krediler yüzde 32 artarak 2.733 milyar TL oldu

  Ticari krediler yüzde 32 artarak 2.733 milyar TL oldu

  509
  0

  Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

  Aylık Bülten

  Krediler yüzde 34 arttı

  Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler 2020 yılı Temmuz ayı itibarıyla, bir önceki yılın aynı dönemi göre yüzde 34 artarak 3.525 milyar TL oldu. Kredi stokundaki büyüme hızı artmaya devam etti.

  Nakdi kredilerin 3.426 milyar TL’si bankalar, 53 milyar TL’si finansal kiralama şirketleri, 24 milyar TL’si faktoring şirketleri ve 22 milyar TL’si finansman şirketleri tarafından kullandırıldı.

  Tasfiye olunacak alacaklar 2020 Temmuz ayı itibarıyla 174 milyar TL oldu. Tasfiye olunacak alacakların 165 milyar TL’si bankalara; 4,9 milyar TL’si finansal kiralama şirketlerine, 2,2 milyar TL’si faktoring şirketlerine ve 1,9 milyar TL’si de finansman şirketlerine aittir.

  Tasfiye olacak alacakların toplam kredilere oranı Temmuz 2020’de, 2019 yıl sonuna göre 0,3 puan azalarak yüzde 4,7 olurken, 2020 yılı başından itibaren görülen gerileme devam etti.

  Ticari krediler 2,7 trilyon TL oldu

  Ticari krediler yüzde 32 artarak 2.733 milyar TL oldu. Ticari kredilerin toplam içindeki payı yüzde 78 düzeyinde gerçekleşti. Krediler içinde imalat sanayii yüzde 28 ile en yüksek paya sahiptir. Payı yüzde 10 ve üzerinde olan diğer ana sektörler, toptan ve perakende ticaret ve inşaattır.

  Temmuz 2020 itibarıyla tasfiye olunacak alacak oranı en yüksek olan sektör; yüzde 9,5 ile inşaat sektörü oldu. Bu sektörü yüzde 7,1 ile turizm sektörü takip etti.

  Bireysel krediler 792 milyar TL oldu

  Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler yüzde 43 artarak 792 milyar TL oldu.
  Bireysel kredilerin yüzde 47’sini ihtiyaç kredileri, yüzde 34’ünü konut kredileri, yüzde 16’sını kredi kartları ve yüzde 4’ünü taşıt kredileri oluşturdu.
  Bireysel kredilerde tahsili gecikmiş alacak oranı bir önceki yıla göre 1,6 puan düşerek yüzde 2,7 seviyesinde gerçekleşti.

  Bireysel kredi müşterilerinin sayısı 33,4 milyon kişi oldu

  Bireysel kredi kullanan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2,1 milyon kişi artarak 33,4 milyon kişi olurken, ortalama kredi bakiyesi ise 23,7 bin TL düzeyinde gerçekleşti.

  İlk defa ihtiyaç kredisi kullananlar

  Temmuz ayında 392 bin kişi ilk defa ihtiyaç kredisi, 100 bin kişi ilk defa konut kredisi kullanırken, kredi kartı kullanan kişi sayısı 74 bin oldu. 61 bin kişi ise ilk defa kredili mevduat hesabı kullandı.

  İstanbul, en yüksek bireysel kredi bakiyesi olan il

  2020 yılı Temmuz ayı itibariyle itibarıyla İstanbul’da 234 milyar TL, Ankara’da 78 milyar TL ve İzmir’de 54 milyar TL tutarında bireysel kredi bulunuyor. Hakkari, yüzde 95 ile son 12 ayda bireysel kredi bakiyesi en çok artan il oldu. Kişi başına ortalama bireysel kredi (kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en yüksek iller ise sırasıyla, Ankara, İzmir, Tekirdağ oldu.


  Kaynak: TBB Verileri
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here