Ana sayfa Vergi Havalimanlarından otellere yapılacak yolcu taşımacılık hizmetlerinde istinaden firmalara düzenlenecek faturalarda KDV tevkifatı...

  Havalimanlarından otellere yapılacak yolcu taşımacılık hizmetlerinde istinaden firmalara düzenlenecek faturalarda KDV tevkifatı uygulanır mı?

  75
  0

  A Grubu Seyahat Acentası Belgesine sahip bir firmayız. Havaalanlarından otellere, otellerden havaalanlarına yolcu transferi hizmeti vermekteyiz. Bu hizmetlerle ilgili muhtelif otellere fatura kesmekteyiz. Kestiğimiz bu faturalarda kdv tevkifatı uygulayacak mıyız?

  KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL UYGULAMA TEBLİĞİ nin (I/C-2.1.3.1/a ve b) bölümünde sayılanların, Tebliğin (I/C-2.1.3.2.11.2.) bölümü kapsamındaki taşımacılık hizmeti alımlarında (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.

  2.1.3.2.11.2. Kapsam Bu bölüm kapsamına, personel, öğrenci, müşteri ve benzerlerinin belirli bir güzergâh dahilinde taşınması amacıyla ihdas ettikleri servis hizmetlerine ilişkin olarak yaptıkları taşımacılık hizmeti alımları girmektedir.

  Söz konusu hizmetin, tahsis edilmiş özel plakalı araçlar ile yapılıp yapılmaması tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesisine engel değildir.

  Sonuç Düzenlenecek faturada 5/10 oranında KDV tevkifatı yapılacaktır.

  Film yapım şirketimiz var ve bir sponsorluk anlaşması yapacağız. Bu durumda sponsorluk faturasında KDV durumu nasıl olacak Tevkifat uygulayacak mıyız?

  KDV tevkifatı uygulanmaz.

  Google’da sanal olarak kitap satışı yapacağız. KDV oranımız nedir?

  22 Şubat 2019 tarihinden itibaren;

  Basılı kitaplar, Basılı dergiler, Basılı olarak satılan gazeteler KDV’den istisnadır.

  Poşetlenerek satılan müstehcen yayınlar basılı olup olmadığında bakılmaksızın %18 oranlı KDV’ye tabidir.

  Elektronik kitaplar (e-kitaplar), Elektronik dergiler (e-dergiler) , Elektronik gazeteler (e-gazeteler) %18 KDV’ye tabidir.

  Bir mükellefim film hakları alım satımı yapmaktadır. Elindeki filmlerin tanıtımı için bir kitap bastırmış yayıncı kuruluşa ve %18 KDV ödemiş ancak bu kitapları sattığımız bir firmaya %18 KDV’li fatura kestiğimiz halde bu firma kitaplara KDV’den istisnadır demektedir. Doğru mudur?

  Kitap ister yayımcı tarafından ister toptan ister perakende safhada satılsın KDV’den istisnadır.

  KDV hesaplanmaz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here