Ana sayfa Muhasebe Tevkifatlı alımlarımız için ödediğimiz KDV’yi beyannamesine hangi kodda bildireceğiz?

Tevkifatlı alımlarımız için ödediğimiz KDV’yi beyannamesine hangi kodda bildireceğiz?

984
0

2019/01 Dönemine ait KDV beyannamesinde tevkifatı alımlarımız mevcut. Tevkifatı alımın KDV’sinin tamamını mı 109 sorumlu sıfatıyla beyan edilen KDV de mi göstereceğiz? KDV2’de beyan ettiğimiz kısmı 109’a satıcıya ödenen KDV tutarını 108’e mi yazacağız?

108 – Yurtiçi Tevkifatsız alımlar nedeniyle ödenen KDV (Bu satıra, yurt içinden yapılan alımlarda KDV tevkifatı uygulanmaksızın satıcının hesapladığı verginin tamamının gösterildiği faturalardaki KDV tutarları yazılacaktır)

109 – Sorumlu sıfatıyla beyan edilen KDV (Bu satıra, tam tevkifat kapsamında yurt içinden yapılan alımlar ve yurt dışından hizmet ithali nedeniyle hesaplanan verginin tamamının alıcı olarak sorumlu sıfatıyla beyan edildiği işlemler ile kısmi tevkifat kapsamında satıcının hesapladığı vergiden belirlenen kısmın alıcı olarak sorumlu sıfatıyla beyan edildiği işlemlere ait 2 no.lu KDV beyannamesi ile beyan edilen KDV tutarları yazılacaktır.)

 

110 – İthalde Ödenen KDV (Bu satıra, ithal edilen mallar nedeniyle gümrükte ödenen KDV tutarları yazılacaktır)

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

 

Yeni KDV kodları için alt hesap açmak zorunda mıyım?

 

 

 

2019 Ocak KDV beyannamesinde önemli değişiklikler yapıldı!

 

 

 

1 No.lu KDV Beyannamesinde İndirimler Tablosunda Bulunan “102 ? Bu Döneme Ait İndirilecek KDV” Satırına İlişkin Önemli Duyuru;

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here