Ana sayfa Muhasebe 2019 Ocak KDV beyannamesinde önemli değişiklikler yapıldı!

2019 Ocak KDV beyannamesinde önemli değişiklikler yapıldı!

1479
0

2019 Ocak ayında yapılacak güncelleme ile tevkifatlı alımlar nedeni ile indirilecek KDV tutarlarının beyannamede farklı gösterilmesi isteniyor.

Örneğin fason işçilikte 100 TL hizmet alındı. 8 TL KDV’nin 4 TL’si sorumlu sıfatıyla ödenmekte. 8 TL indirilecek KDV’nin 4 TL’si 109 – Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV 4 TL’si 108 – Yurt içi tevkifatsız alımlar nedeniyle ödenen KDV satırına mı yazılmalı. Yoksa tamamı 109 no.lu satıra mı yazılmalı?

 

109 – Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV Kısmi tevkifat kapsamındaki işlemlere ilişkin olarak sorumlu sıfatıyla 2 no.lu KDV beyannamesinde beyan edilen KDV, tevkifatı yapan mükellef tarafından bu satırda indirim konusu yapılacaktır. 2 no.lu KDV beyannamesinde beyan edilmeyen ve satıcıya ödenen KDV 108 no.lu satırda indirim konusu yapılacaktır.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

KDV, Muhtasar, ÖTV Beyannamelerinde Önemli Değişiklikler Yapıldı

 

Basit usul mükellefi KDV beyannamesi vermek zorunda mıdır?

 

Yurtdışı Microsoft faturalarını KDV beyannamesine beyan edecek miyim?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here