Ana sayfa Muhasebe Tam Tasdik sözleşmesi kapsamında gönderilen beyannamelerin hangi bölümlerine YMM bilgisi yazmalıyım?

Tam Tasdik sözleşmesi kapsamında gönderilen beyannamelerin hangi bölümlerine YMM bilgisi yazmalıyım?

1268
0

Ltd.Şti. Bağımlı Çalışan Meslek Mensubuyum. YMM Tam tasdik sözleşmesi yaptık. Beyannameleri gönderirken KDV, Muhtasar Beyanname Beyannamenin hangi sıfatla verildiği firma beyannameyi düzenleyen bölümüne yine firmayı mı yazacağım? Kurum Geçici ve Kurumlar Beyannamesinde ise Beyanname gönderen mükellef SM-SMMM, YMM ve YMM bilgileri bölümlerinden hangisi doldurulması gerekir?

Beyanname şifresi şirketin ise beyanname düzenleyen alana tam tasdik sorumluluğu olan YMM bilgisi yazılır.
Kurum Geçici ve Kurumlar Beyannamesinde de Beyannameyi düzenleyen bölüme YMM bilgileri yazılır. Gönderen bölüme bilgi yazılmaz.

Beyannameyi gönderen bölüm sadece Basit usul ve GMSİ gibi yıllık beyannameyi gönderen meslek mensubu bilgisi yazılır (SM,SMMM ve YMM).

Diğer taraftan mükellefler aktif toplamı veya satış rakamları ne olursa olsun Tam tasdik yaptırmak zorunda değildir. İsterlerse tam tasdik yaptırırlar. (29 No’lu SM, SMMM, YMM Kanunu Genel Tebliğinin I.Bölümünün 4-Sözleşme Düzenlenmesi ve Sözleşmelerinin Feshi başlıklı bölümünde; “18 sıra No’lu Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu Genel Tebliği ile yapılan düzenleme uyarınca mükellefler DİLEDİKLERİ takdirde tam tasdik hizmetinden yararlanabileceklerdir.” )

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

 

SMMM ile sözleşme yapmadan kendi beyannamemizi gönderebilir miyiz?

 

 

 

ANASAYFA

 

 

 

Bağımsız Denetim firmasının beyannamelerini SMMM unvanı ile bordroya dâhil olmadan gönderebilir miyim?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here