Ana sayfa Muhasebe Sigorta acenteleri Ba formu vermek zorunda mı?

Sigorta acenteleri Ba formu vermek zorunda mı?

996
0

Sigorta acentelerinin Banka Denetleme Kurumu gözetiminde olduklarından dolayı BA/BS formunun düzenlemek zorunda olmadıkları hakkında söylenti var. Doğruluğu nedir. Dayanağı nedir?

Bankalar, Katılım Bankaları, Aracı Kurumlar, Portföy Yönetim Şirketleri, Menkul Kıymet Yatırım Fon ve Ortaklıkları, Reasürans Şirketleri, Emeklilik Şirketleri, Sigorta Şirketleri ve Acenteleri yapmış oldukları işlemleri belirli periyotlarla Maliye Bakanlığına bildirdiklerinden, hizmet ve satış işlemlerinde düzenledikleri dekont ve poliçe bilgilerini Form Bs ile bildirmelerine gerek bulunmamaktadır.

Aynı şekilde, bu kurumların kendi aralarındaki işlemler sebebiyle düzenledikleri dekontların karşı tarafça Form Ba ile bildirilmesine de gerek bulunmamaktadır.

Ancak; Bu Kurumlar, Diğer Belgelere Dayalı Olarak Yaptıkları Mal Ve Hizmet Alım/Satımlarını Genel Esaslar Çerçevesinde Ba-Bs Formları İle Bildirmek Zorundadırlar.

Sigorta Şirketleri Tarafından Yapılan Tazminat Ödemeleri Fatura İle Belgelendirilen Bir Mal Veya Hizmet Alımına Dayanıyor İse, Bu Alımların Genel Esaslar Çerçevesinde Katma Değer Vergisi Hariç Tutarlarıyla Ba Bildirim Formuna Dahil Edilmesi Gerekmektedir.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Kendime Fatura ettiğim demirbaşlar için Ba Bs bildirimi yapacak mıyım?

 

Depozito bedeli yer alan faturalar Ba Bs formu ile bildirilecek mi?

 

İthal edilip Duty Free mağazalarında satılan Sigara ve türün mamülleri Ba Bs formunda beyan edilecek midir?

 

Türkiye’deki yabancı konsolosluklara yaptığımız satışları Bs formunda bildirilecek miyiz?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here