Ana sayfa Muhasebe Satmak için aldığımız aracın satışını yapamazsak demirbaş olarak kayıtlara alabilir miyiz?

  Satmak için aldığımız aracın satışını yapamazsak demirbaş olarak kayıtlara alabilir miyiz?

  54
  0

  Poliklinik olarak faaliyet gösteren (özel sağlık kuruluşu) estetisyen mükellefimiz botoks, dolgu, mezoterapi, PRP, lazer epilasyon, dövme silme, iple yüz germe, iple yüz asma ve ozon terapi hizmetleri vb. yaptığı hizmetler için kdv oranı yüzde 18 midir yoksa yüzde 8 midir?

  TIP doktoru bahsettiğiniz hizmetleri yapıyor ise % 8, aksi durumda % 18 oranında kdv hesaplanır.

  Şirketimiz hem oto alım satım hemde başka faaliyetle ilgilenmektedir. Bir araç alımı yaptık. Bu aracı satmak için aldık.  Fakat satılmadı ve KDV’sini de indirdik. Bu aracı şimdi demirbaşa taşıtlara alabilir miyim?

  254 hesaba alabilirsiniz.

  ————————— / ————————

  254 (B)

  153 (A)

  ————————— / ————————

  Ancak söz konusu aracın satılması halinde KDV % 18 olarak hesaplanacaktır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here