Ana sayfa Çalışma Hayatı Personele vereceğimiz hesap pusulalarında hangi tanımlamalar olmalıdır?

Personele vereceğimiz hesap pusulalarında hangi tanımlamalar olmalıdır?

50
0

Çalışılan gün, Ücretli izin, Ücretsiz izin, Rapor, Ulusal Bayram, Genel Tatil Günleri Hafta Tatili çalışması gibi çalışmaların yapıldığı şirketimiz için Hesap Pusulası ayarlaması yapacağım için;

Normal Kazançlar Bölümüne Normal Gün Sayısı

Hafta Tatili Gün Sayısı

Ulusal Bayram Gün Sayısı

Genel Tatil Günü Sayısı

Ücretli İzin Gün Sayısı

Ücretsiz İzin Gün Sayısı

Rapor – İstirahat Gün Sayısı

Fazla Mesai Kazanç Bölümüne Fazla Mesai – 1 (%50)

Hafta İçi Çalışması Fazla Mesai – 2 (%150)

Hafta Tatili Çalışması Fazla Mesai – 3 (%25)

Fazla Süreli Çalışma Fazla Mesai – 4 (%100)

Ulusal bayram ve genel Tatil Günleri Çalışması

Yukarıdaki şekilde tanımlalar yapsam yeterli olur mu acaba?

İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır.

Bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Çalışanlara hesap pusulası verilmek zorunlu mu?

Ücret hesap pusulası nedir?

Vergi mükellefiyeti olmayan bir kişiden alınan araç için gider pusulasında stopaj hesaplanır mı?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here