Ana sayfa Güncel Patente konu buluşumu ihraç ettiğim ülkelerde de bu belgemi kullanarak patent hakkımın...

Patente konu buluşumu ihraç ettiğim ülkelerde de bu belgemi kullanarak patent hakkımın ihlal edildiği gerekçesiyle davalar açabilir miyim?

385
0

Patent belgem ile buluşumun ”tüm dünyada” yeni olduğu ve tekniğin bilinen durumunu aştığı belgelenmiş olduğuna göre, patente konu buluşumu ihraç ettiğim ülkelerde de bu belgemi kullanarak patent hakkımın ihlal edildiği gerekçesiyle davalar açabilir miyim?

 

Hayır. Patent ve markalar da dahil olmak üzere tescile dayalı tüm sınai mülkiyet hakları, ülkesel nitelik taşır. Yurt dışındaki ülkelerde patent belgenize dayalı hak iddia etmek için o ülkelerde de patent almanız gerekir. PCT (Patent İşbirliği Anlaşması) ve EPC (Avrupa Patenti) gibi sistemlerle seçtiğiniz ülkelerde tek bir başvuru ile daha düşük maliyetle yurt dışında da patent almak mümkündür.

 

 

 

 

 

 


Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here