Ana sayfa Muhasebe İSKİ makbuzu üzerindeki KDV indirim konusu yapılabilir mi? Makbuzlar nasıl muhasebeleştirilmelidir?

İSKİ makbuzu üzerindeki KDV indirim konusu yapılabilir mi? Makbuzlar nasıl muhasebeleştirilmelidir?

Makbuz (inşaat firmalarının İSKİ'ye yaptığı ödemeler) ile Ödeme Yapan bir kişi bu Makbuzlarda olan KDV’yi indirim konusu yapabilir mi? Bu Makbuzlar nasıl muhasebeleştirilir? KDV Hariç 5.000.00 TL'yi geçenler BA Formunda Bildirilir mi?

492
0

Makbuz (inşaat firmalarının İSKİ’ye yaptığı ödemeler) ile Ödeme Yapan bir kişi bu Makbuzlarda olan KDV’yi indirim konusu yapabilir mi? Bu Makbuzlar nasıl muhasebeleştirilir? KDV Hariç 5.000.00 TL’yi geçenler BA Formunda Bildirilir mi?

Makbuzlarda KDV gösterilmiş ise indirim konusu yapılır. Bu makbuz depozito ise 126 veya 226 hesaba yazılır.

Depozito dışındaki bir harcama ise 700’lü hesaplara gider yazılır. Ba formuna yazılır.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here