Ana sayfa Muhasebe Kuyumcular ek faaliyetleri için de enflasyon düzeltmesi yapmak zorunda mı?

  Kuyumcular ek faaliyetleri için de enflasyon düzeltmesi yapmak zorunda mı?

  Bağımsız Denetim Şirket ve Serbest Meslek olarak mali müşavirlik yapılabilir mi?

  27
  0

  Kuyumcu mükellefim ek faaliyet olarak taksi ile yolcu taşıma mükellefiyeti açılışı yapıldı. Asıl iş kuyumculuk ek faaliyet taksi ile yolcu taşıma üçer aylık dönemlerde kuyumculuk faaliyeti ile ilgili enflasyon muhasebesi yapıyordum. Ek faaliyetten dolayı enflasyon düzeltmesi yapılamaması mı gerekiyor. İsteğe bağlı olarak yapılır veya yapılmayabilir mi?

  Enflasyon düzeltmesi isteğe bağlı olarak yapılmaz.

  Kuyumculuk faaliyeti dışında ek iş kolu nedeni ile enflasyon düzeltmesi yapılmayacaktır.

  Halihazırda bir bağımsız denetim şirketinin ortağıyım. Kasım sonunda şirketten ayrılarak, kendi “danışmanlık” şirketimi kurmak istiyorum. Yeni şirkette SMMM faaliyeti yapmayı düşünmüyorum. Mevcut şirketten ayrıldıktan sonra oda nezdinde yapılması gereken bir işlem var mıdır? Bununla birlikte, gelecekte ayrı bir SMMM şirketi kurmak istersem, hem tek kişilik bir Danışmanlık A.Ş. ortağı olmak hem de ayrı bir SMMM şirketi sahibi olmak mümkün müdür?

  Bağımsız denetim firması ve SMMM şirketinin ayrı ayrı kurabilirsiniz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here