Ana sayfa SGK Kişi özel yatında çalıştıracağı kişi için sigorta tescili yaptırmalı mıdır?

  Kişi özel yatında çalıştıracağı kişi için sigorta tescili yaptırmalı mıdır?

  121
  0

  Mükellef şahsına kayıtlı özel yatında orta işleri yapması için (genel temizlik ve servis vb.) iş gören almayı hedefliyor ama sadece özel yatında çalışacak ve 30 gün üzerinden SGK’sını bildirecek bu durumda gerçek kişi özel yatında herhangi bir faaliyet (özel teknesi) göstermiyor işe aldığı kişinin sigortası 4/a üzerinden işyeri tescili yapılmalı mıdır?

  Eğer denizlerde, göllerde ve akarsularda Türk Bayrağını taşıyan ve yüz ve daha yukarı gemilerde çalışma söz konusu ise deniz iş kanunu uygulanır Daha küçük kapsamlı tonaja sahip bir deniz aracı ise (yat tekne vs.) yatın bağlı bulunduğu bölgedeki SGK’da işyeri Sgk dosyası açılıp işçinin 4’a girişi yapılmalıdır. Yaptığı işe göre de meslek kodu seçilmelidir.

  Suriye uyruklu geçici koruma kapsamında olmayan, bir yıllık ikamet izni bulunan vasıfsız işçi için çalışma izin talebinde bulunmak istiyoruz. Asgari ücret üzerinden işe alınabilir mi?

  Çalışma izni alındıktan sonra asgari ücretin altında olmamak kaydı ile çalıştırılabilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here