Ana sayfa Dünya İsveç’te sabit faizli enflasyon oranı Kasım 2019’da %1,7’ye yükseldi

İsveç’te sabit faizli enflasyon oranı Kasım 2019’da %1,7’ye yükseldi

594
0

İsveç’te sabit faizli enflasyon oranı Kasım 2019’da %1,7’ye yükseldi

İsveç İstatistik Kurumu’nun yayınladığı verilere göre, İsveç’te Ekim 2019’da %1,5 olan Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre sabit faizli enflasyon oranı Kasım 2019’da %1.7’ye yükseldi. Enflasyon oranı, Ekim ayından Kasım ayına kadar %0,1 arttı. Önceki yıl aynı dönemde, sabit faizli enflasyon oranı %0,1 oranında azalmıştı. TÜFE’ye göre enflasyon oranı Kasım 2019’da %1,8 oldu.

Elektrik fiyatlarındaki (%2,9) ve giyimdeki (%2,1) yüksek fiyatlar, Ekim-Kasım arasındaki enflasyon değişimine %0,1 katkıda bulunmuş oldu.

Bu artışlar büyük ölçüde paket tatiller (%-16.1) ve uluslararası uçuşlar (%-10.2) için düşük fiyatlarla dengelendi.

Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksine (HTÜFE) göre enflasyon oranı, Ekim ayında %1,6’dan %1,8’e yükseldi. HTÜFE, Ekim ayından Kasım ayına kadar %0,1 arttı. Geçen yılın aynı döneminde, HTÜFE %0,1 oranında azalmıştı.


Kaynak: İsveç İstatistik Kurumu / Link: https://www.scb.se/en/finding-statistics/statistics-by-subject-area/prices-and-consumption/consumer-price-index/consumer-price-index-cpi/pong/statistical-news/consumer-price-index-cpi-november-2019/
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here