Ana sayfa Vergi İşletme defterine tabi mükellefler E- deftere tabi olabilir mi?

  İşletme defterine tabi mükellefler E- deftere tabi olabilir mi?

  İşletme defterine tabi mükellefler E-deftere mi tabii?

  107
  0

  Firmamız yem ticareti, buğday, arpa, yulaf, çeltik, ay çekirdeği kabuklarının toptan ticaretini yapmaktadır. E-irsaliye mükellefi olmalı mıdır?

  İlgili mevzuat kapsamında kâğıt irsaliye düzenlenebilmesi için; e-Belge uygulamalarına dâhil olan mükellefler, uygulamaya dâhil oldukları tarihin içinde bulunduğu ayın (e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamaları için 7’nci günün) sonuna kadar, söz konusu belgeleri kâğıt ortamda da düzenleyebilirler. Ancak aynı işlem için e-Belge veya kâğıt ortamdaki belgelerinden sadece birinin düzenlenmesi gerekmektedir.

  e-Belge uygulamalarına dahil olunan tarihin ait olduğu ayın sonundan (e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamaları için 7’nci günden) itibaren, belgelerin e-Belge olarak düzenlenmesi zorunlu olup, kağıt ortamda belge düzenlenmesi halinde Kanunda yazılı cezalar tatbik edilir.

  Haziran ayında Trendyol firması ile çalışacak kargo firması açılışı yaptık. İşletme defteriyiz. Ağustos ayında isteğe bağlı olarak E-faturaya geçiyoruz. 2021 yılında e-deftere geçme zorunluluğumuzdan dolayı işletme defteri olarak devam edebiliyor muyuz? Bilanço usulüne mi geçmeliyiz?

  E-defter mükellefi olabilmek için bilanço esasına tabi defter tutmak gereklidir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here