Ana sayfa Vergi İbadethanelere yapılan bağışlar gider olarak yazılır mı?

  İbadethanelere yapılan bağışlar gider olarak yazılır mı?

  Dernek Kamu yararına çalışan dernek statüsünde ise yapılan bağış; beyan edilen kurum kazancını % 5’i Geçici vergi beyannamesinde veya KV beyannamesinden indirilir.

  56
  0
  X vakfı cami yapıp diyanete bağışlayacak. Bizde Y limited şirketi olarak bu vakfa nakdi bağışta bulunsak ve bu vakıf da bu parayı cami inşaatında kullansa Y limited şirketi firması kurumlar vergisi matrahından bu nakit bağışı indirilebilir mi?

  Dernek Kamu yararına çalışan dernek statüsünde ise yapılan bağış; beyan edilen kurum kazancını % 5’i Geçici vergi beyannamesinde veya KV beyannamesinden indirilir.

  Şirketiniz aşağıdaki madde hükmüne göre cami yapımını kendisi yapar ise bu harcamalar toplamı KV matrahından indirilir. 

  KVK MD 10 ç) (c) bendinde sayılan kamu kurum ve kuruluşlarına bağışlanan okul, sağlık tesisi, 100 yatak (kalkınmada öncelikli yörelerde 50 yatak) kapasitesinden az olmamak kaydıyla öğrenci yurdu ile çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzurevi ve bakım ve rehabilitasyon merkezi ile mülki idare amirlerinin izni ve denetimine tabi olarak yaptırılacak İBADETHANELER ve Diyanet İşleri Başkanlığı denetiminde yaygın din eğitimi verilen tesislerin ve Gençlik ve Spor Bakanlığına ait gençlik merkezleri ile gençlik ve izcilik kamplarının inşası dolayısıyla yapılan harcamalar veya bu tesislerin inşası için bu kuruluşlara yapılan her türlü bağış ve yardımlar ile mevcut tesislerin faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için yapılan her türlü nakdî ve aynî bağış ve yardımların tamamı.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here