Ana sayfa Muhasebe Gider Pusulası ile hizmet aldığımız kişinin mükellef olma sınırı nedir?

Gider Pusulası ile hizmet aldığımız kişinin mükellef olma sınırı nedir?

1741
0

Gider pusulası ile belgelememiz gereken bir mal veya hizmet alımı söz konusu olduğunda bu belgeyi düzenlerken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir acaba? Bize işi yapan kişinin gelir vergisi mükellefi olmasını gerektiren sınır ne kadardır? Şayet mükellefiyet tesis etmezse bizim ne yapmamız gerekecek? Ayrıca sadece bize iş yapmıyorsa bizim gibi birçok kişiye iş yapıyorsa bu husustan bizim bilgimiz olamayacağı aşikar olduğundan nasıl hareket etmeliyiz? İleride maliye ile sıkıntı yaşamamamız için ne gibi tedbirler almalıyız? Sadece stopaj kesintisi yapmak bizi korur mu? Bu hususta neler söyleyebilirsiniz?

 

Gider pusulası GVK 9. maddede belirtilen esnaf muaflığından yararlanan mükelleflerden alınan mal ve hizmetler için düzenlenir. İş yaptırdığınız kişilerin özelliğini 9. maddeye göre belirleyebilirsiniz.9. madde kapsamında olmayanlar Basit usulde veya gerçek usulde GV mükellefi olması gerekir. Bu mükellefler de fatura veya benzeri vesika düzenlemek zorundadır.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Yabancı uyruklu kişilerden plastik hurda alınması karşılığında gider pusulası düzenleyebilir miyim?

 

 

 

Gider Pusulasında KDV Olur mu?

 

 

 

Şahıs firmasına aldığım gayrimenkul için Gider Pusulası düzenleyecek miyim?

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here