Ana sayfa Vergi Esnaf muaflığına sahip kişiler isteğe bağlı olarak fatura düzenleyebilir mi?

    Esnaf muaflığına sahip kişiler isteğe bağlı olarak fatura düzenleyebilir mi?

    Peşin alınan kira bedellerinin faturası toptan kesilmeli midir?

    101
    0
    Esnaf muaflığından faydalanan kişi isteğe bağlı olarak fatura düzenlenebilir mi?

    GVK 9. maddeye göre Esnaf muaflığına sahip olan kişiler isteğe bağlıda olsa Fatura düzenleyemezler.

    Kurumlar vergisi olan mükellef aktife kayıtlı bir yerini kiraya verdi. Kira kontratı 2021 Ocak’tan başlıyor. Ancak 6 aylık kira peşin alındı fatura paranın alındığı tarihte mi yoksa 2021 Ocak ayında mı fatura düzenlenmelidir?

    Yapılacak kira sözleşmesinde kira bedelinin tahsil edileceği tarih önemlidir.

    Fatura; Kira bedelinin alındığı tarihte düzenlenir.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here