Ana sayfa Ekonomi Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Beklenti Anketini Açıkladı!

  Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Beklenti Anketini Açıkladı!

  798
  0

  Ekonomi Bakanlığı, bu yılın dördüncü çeyreğine ilişkin Dış Ticaret Beklenti Anketi’ni açıkladı.

  İhracat Beklenti Endeksi, yılın son çeyreğinde üçüncü çeyreğe göre 2,8 puan azalarak 123,7 seviyesinde gerçekleşti.

  İthalat Beklenti Endeksi de bu dönemde 6,5 puan artarak 112,8 seviyesine ulaştı.

  BİR ÖNCEKİ DÖNEME GÖRE 2,8 PUAN AZALDI
  Buna göre, İhracat Beklenti Endeksi, dördüncü çeyrekte önceki döneme göre 2,8 puan azalarak 123,7 seviyesinde gerçekleşti.

  AZALIŞ VAR
  Bu dönemde, İhracat Beklenti Endeksi’ne dahil edilen sorulardan gelecek üç aya ilişkin ihracat beklentisinin ve şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyinin endeksi azalış yönünde etkisi olduğu görüldü.

  ARTIŞ VAR
  Gelecek üç aya ilişkin ihracat siparişi beklentisinin ve son üç aydaki ihracat sipariş düzeyinin ise endeksi artış yönünde etkilediği gözlendi.

  İHRACAT BEKLENTİ ENDEKSİNDE 14 PUANLIK ARTIŞ
  İhracat Beklenti Endeksi geçen yılın aynı dönemine göre 14 puan arttı.

  İTHALAT BEKLENTİ ENDEKSİ ARTTI
  İthalat Beklenti Endeksi, 2017’nin son çeyreğinde üçüncü çeyreğe göre 6,5 puan arttı. Bu yılın üçüncü çeyreğinde 106,3 olan endeks, dördüncü çeyrekte 112,8 seviyesinde gerçekleşti.

  AZALMA BEKLENİYOR
  Söz konusu dönemde İthalat Beklenti Endeksi’ni oluşturan sorulardan gelecek üç aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin sorunun endeksi azalış yönünde etkilediği görüldü.
  ARTIŞ GÖRÜLÜYOR

  Gelecek üç aydaki ithalat beklentisi, birim ithalat fiyatı beklentisi ve son üç aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların ise endeksi artış yönünde etkilediği gözlendi.

  Öte yandan, İthalat Beklenti Endeksi’ni oluşturan sorulardan son üç aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin sorunun ve mevcut ithalat sipariş düzeyine ilişkin sorunun yayılma endeksi geçen yılın aynı dönemine göre daha yüksek puanda seyretti.

  Gelecek üç aydaki ithalat beklentisine ilişkin sorunun yayılma endeksi aynı düzeyde kaldı. Gelecek üç aya ilişkin birim ithalat fiyatı beklentisine ilişkin endeks ise daha düşük puanda seyretti.

  İTHALAT BEKLENTİ ENDEKSİ GEÇEN YILA GÖRE 3,7 PUAN ARTTI
  Bu etkilerin sonucunda, İthalat Beklenti Endeksi geçen yılın aynı dönemine göre 3,7 puan artış kaydetti.

  Kaynak: Fortune Türkiye

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here