Ana sayfa Hukuk Derneklere Kamu Yararı Statüsü nasıl verilmektedir?  

Derneklere Kamu Yararı Statüsü nasıl verilmektedir?  

553
0

Derneklere Kamu Yararı Statüsü nasıl verilmektedir?  

Kamu yararına çalışan dernekler, ilgili bakanlıkların ve Maliye Bakanlığının görüşü üzerine, İçişleri Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla tespit edilir.

Bir derneğin kamu yararına çalışan derneklerden sayılabilmesi için, aranılan şartlar ve gerekli belgeler ile diğer esas ve usuller 31/03/2005 tarihli ve 25772 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Dernekler Yönetmeliğinin 49, 50 ve 51 nci maddelerinde ayrıntılı olarak belirtilmektedir.


Kaynak: Dernekler.gov.tr
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER


Dernek kurarken istediğimiz bir ismi veya logoyu kullanabilir miyiz?

Dernek genel kurulları nasıl yapılır?

Derneklerin Gelir ve Giderleri nasıl işlenir?

Dernek nasıl kapatılır?

Türkiye’de bulunan derneklerin isimlerine nereden ulaşılabilir?

Dernek sandıkları nedir? nasıl kurulur?

Dernekler hangi defterleri tutmak zorundadır?

Dernek beyannameleri ne zaman, nereye ve ne şekilde verilmelidir?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here