Ana sayfa Vergi Defter beyan sistemine kayıtlı işletmeler SGK bildirgelerini defter beyan sisteminden mi vermelidir?

  Defter beyan sistemine kayıtlı işletmeler SGK bildirgelerini defter beyan sisteminden mi vermelidir?

  90
  0

  Defter beyan sisteminde kayıtlı işletmenin muhtasar sgk beyanını defter beyan sisteminden vermem zorunlu mu?

  Defter Beyan sistemine tabi mükellefler; TÜM beyannamelerini DBS’den vermek zorundadır.

  Basit usul mükellefin gelir ve gider kayıtlarının DBS ne girilmesi için belli bir süresi var mıdır? MUHSGK da sadece SGK kısmı mı doldurulacaktır?

  486 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin 7.nci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince, basit usule tabi mükelleflerin alış ve giderleri ile satış ve hasılatlarına ilişkin üçer aylık kayıtların, izleyen ayın sonuna kadar Sisteme kaydedilmesi gerekmektedir. Basit usul mükellefler MUHSGK’da sadece SGK kısmı doldurulur.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here