Ana sayfa Çalışma Hayatı Cumartesi günleri senelik izin günlerine dahil edilir mi?

Cumartesi günleri senelik izin günlerine dahil edilir mi?

Cumartesi günleri senelik izin günlerine dahil edilir mi?

32
0

Personel yıllık izin hakkını istediği şekilde bölerek kullanmak istemektedir. 3 gün, 5 gün, 7 gün, 1 gün şeklinde. Bu mümkün müdür?

Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez.

Bu iznin 53’üncü maddede gösterilen süreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur.

Ancak, 53’üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölümler hâlinde kullanılabilir. İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.

Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.

Yıllık izin kullanımımızda cumartesi günlerini yıllık izne dahil ederek haftalık olarak 6 gün izin kullanıyoruz. (Cumartesi günleri çalışmıyoruz.) Pazartesi gününden başlayan yıllık izine cumartesi gününü dahil ediyoruz. Çarşamba gününden başlayan yıllık izine cumartesi günü dahil edilir mi?

Çalışılmayan cumartesi günleri yıllık ücretli izin uygulamasına dahil edilir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Cumartesi günleri çalışılmayan iş yerinde yıllık izin süresi hesaplanırken cumartesi günü senelik izinden düşer…

Asgari Yıllık İzin Süreleri ve İhbar Önelleri

Cumartesi günü işçinin işten çıkışını yapabilir miyiz?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here