Ana sayfa Haberler Binek otoların amortisman oranı % kaçtır?

Binek otoların amortisman oranı % kaçtır?

3066
0

Binek otomobil ile ilgili amortisman nasıl ayrılacak?

 

Bilanço Esasına göre Defter tutan mükellefler Satın almış oldukları binek otomobilleri alış bedeli ile Aktiflerine kayıt edecekler.

İşletme defteri ve Serbest Meslek Erbapları defterlerinin sonuna kayıt etmeleri şartı ile; Hangi ayda alınmışsa buna göre hesaplama yapılarak (kıst dönem), Maliyet bedeli üzerinden 5 yılda %20 normal amortisman ayrılacaktır.

Bilanço usulüne göre defter tutanlar dilerlerse azalan Bakiye Usulüne göre amortisman ayırabilirler. Buna göre ayrılacak amortisman normal amortismanın 2 katıdır.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Ticari araca sonradan yapılan kasa montajı için amortisman ayrılır mı?

 

Fevkalade Amortisman Nedir?

 

Amortisman ayırırken süre konusunda nasıl bir yol izlenmeli?

 

Binek otomobillere ait kdv ve ötv direkt gider olarak yazılabilir mi?

 

Oto alım satımı yapan firmaların binek oto alış ve satışındaki KDV uygulaması nasıl olacaktır?

 

Binek oto ilk yıl faiz gideri maliyete mi atılır yoksa gider mi yazılır?

 

Binek Otonun MTV’si gider yazılabilir mi?

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here