Ana sayfa Duyurular Basit Usulde Vergilendirilen Mükellefler İçin Duyuru

Basit Usulde Vergilendirilen Mükellefler İçin Duyuru

372
0

(İSMMMO Basit usul için duyuru)

BASİT USULDE VERGİLENDİRİLEN MÜKELLEFLER İÇİN DUYURU 31.01.2019

Değerli üyemiz,

Basit usulde ticari kazanç, bir hesap dönemi içinde elde edilen hâsılat ile giderler ve satılan malların alış bedelleri arasındaki müspet farktır. Basit usule tabi olabilmenin genel şartları 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 47’nci, özel şartları ise 48’inci maddesinde belirtilmiştir.

Bilindiği üzere Basit Usulde Vergilendirilen Mükelleflerin kayıtları; Bağlı oldukları Esnaf odalarında veya Serbest Çalışan Meslek mensuplarımızca tutulmaktadır.

VUK 486 Seri Numaralı Genel tebliği hükümlerine göre;  Basit Usulde kayıtlara “Defter Beyan” sisteminde tutulması zorunludur. 2018 yılına ilişkin gelir ve giderleri yıllık beyannamenin verilme son günü olan 25.02.2019 tarihine kadar yapılması gerekir. Kayıtların tamamlanması halinde yıllık beyanname 01/ŞUBAT-25/ŞUBAT-2019 tarihleri arasında Defter Beyan sisteminden verilecektir.

Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Saygılarımla,

Yücel AKDEMİR

Başkan

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here