Ana sayfa Muhasebe Bağış olarak bir okulun tadilatının yapımı yıllık gelir vergisi beyannamesinde indirim olarak...

Bağış olarak bir okulun tadilatının yapımı yıllık gelir vergisi beyannamesinde indirim olarak kabul edilir mi?

237
0

Firmam gayrimenkul işi ve tadilat işiyle uğraşmaktadır. Bir hayırsever gerçek kişi İzmir’de bir okulun tadilatını bağış olarak üstlenmiştir. Bu işi de yaptırmak için firmamla anlaşmıştır. İş tamamlandı ve fatura kesmem lazım. Fatura bedeli 60.000 TL’dir. 

Firmam bu faturayı ne şekilde düzenleyecektir?

KDV uygulayacak mıyım?

KDV dâhil düzenleyeceksem karşı taraf bunu yılsonunda GMSİ beyanında indirim konusu yapabilir mi?

Faturada % 18 KDV hesaplanarak düzenlenir.

GVK 89/5. maddesindeki koşullara göre bağış Yıllık beyannameden indirilir. İndirilemeyen kısım sonraki yıla devir etmez

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here